MLL Hollolan yhdistys tarjoaa yhteisöllisyyttä ja tukea arkeen

7.8.2026

MLL:n Hollolan paikallisyhdistys on toiminut vuodesta 1924 lähtien ja se tarjoaa tukea lapsiperheille sekä mahdollisuuksia yhteiseen tekemiseen.

Hämeen piiri palkitsee vuosittain ansioituneita paikallisyhdistyksiä ja nostaa siten esiin niissä tehtyä tärkeää ja hyvää työtä. Tänä vuonna yksi kunniamaininnan saaneista yhdistyksistä on Hollola.

Yhdistyksen puheenjohtajana toimii Tia-Mari Kilpiö, joka on ollut mukana toiminnassa usean vuoden ajan. Ennen puheenjohtajuutta hän kartutti kokemusta yhdistyksen hallituksessa ja hän toimii edelleen myös perhekahvilan vetäjänä.

Monipuolista toimintaa perheille

Hollolassa järjestetään säännöllistä ja matalan kynnyksen toimintaa perheiden arkeen. Tarjolla on muun muassa iltaperhekahvila, monikulttuurinen kahvila sekä satutunti joka toinen viikko. Lisäksi yhdistys järjestää nukketeatteriesityksiä, retkiä ja kirpputoritapahtumia.

”Toimintaa suunnitellaan joustavasti osallistujien toiveita kuunnellen, tehdään sitä, mitä milloinkin yhdessä keksitään”, kertoo Tia-Mari.

Yhteistyössä enemmän

Yhdistys tekee aktiivista yhteistyötä paikallisten toimijoiden kanssa. Hollolan yhdistys on mukana järjestämässä esimerkiksi Höplöpäivää Hollolan seurakunnan kanssa, Salpariehaa Lions Clubin kanssa sekä nukketeatteriesitystä kirjaston ja seurakunnan kanssa.

Hallituksen jäseniä on myös mukana kunnan lape-verkostossa ja kohtaamispaikkaverkostossa.     

 

Miten mukaan toimintaan?

Vapaaehtoisia, jäseniä ja kannatusjäseniä yhdistys löytää ennen kaikkea kohtaamisten kautta.

”Perhekahvila toimii tärkeänä paikkana tutustua ihmisiin ja kertoa toiminnasta. Lisäksi mukaan kutsutaan rohkeasti suoraan ja usein puskaradio ja henkilökohtainen kutsu toimivat parhaiten”, Tia-Mari kertoo.

Yhdessä tekemisen voima

Yhdistystoiminnan suurin anti on Tia-Marin mukaan yhteisöllisyys: yhdessä tekeminen, vertaistuki ja tunne joukkoon kuulumisesta.

Hänen oma polkunsa yhdistyksessä alkoi korona-aikana, kun yhdistyksen vapaaehtoinen kävi tervehtimässä perhettä heidän vauvan syntymän jälkeen. Pian hän löysi itsensä yhdistyksen hallituksesta.

“Kun lähtee mukaan, huomaa nopeasti, miten paljon yhdessä tekeminen antaa. Ei tarvitse tehdä kaikkea yksin ja pienillä teoilla syntyy hyvää”, Tia-Mari kertoo.

”Yhdistystoimintaan osallistuminen on helppo tapa tehdä jotain merkityksellistä. Mukaan ei tarvitse tulla suurin odotuksin, vaan pienikin panos on tärkeä ja vaikuttava. Voi vaikka osallistua suojatiepäivystykseen ja tehdä sillä tavalla hyvän teon, joka ei paljon vaadi”, Tia-Mari sanoo.