Lukumummien ja -vaarien koulutus Heinola

Lähtisitkö kannustavaksi lukuseuraksi lasten lukutaitoa tukemaan? Lukumummi tai -vaari vierailee kerran viikossa koululla ja lukee yhdessä lasten kanssa. Toiminta on tarkoitettu 2.-6. -luokkien oppilaille, ja kahdenkeskiset lukutuokiot tapahtuvat koulupäivän aikana.

Toiminta tarjoaa lapsille myönteisiä lukukokemuksia ja tukee lasten lukusujuvuuden kehittymistä. Erityistaitoja et tarvitse - lukutaito, myönteinen asenne lukemista kohtaan ja halu viettää aikaa lasten kanssa riittävät. 

Tämä koulutus on tarkoitettu uusille vapaaehtoisille Päijät-Hämeessä. Koulutukseen voit osallistua sitoutumatta vielä mukaan toimintaan. Koulupaikkojen järjestelyn hoitaa MLL:n koordinaattori koulutuksen jälkeen. Toiminnasta voit lukea lisää täältä

Huom! Koulutukseen on ennakkoilmoittautuminen. Ilmoittaudu mukaan 22.6.26. mennessä: sanna.kaukonen@mll.fi / 040-5012464